Hämorrhoiden Behandlung
PierwszPomoc24
Rady na temat udzielania pierwszej pomocy w każdej z życiowych sytuacji.

Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem

 

Elektryczność to wynalazek ludzkości, bez którego życie byłoby o wiele trudniejsze. Niestety prąd to także wiele niebezpieczeństw a źle zabezpieczone urządzenia elektryczne powodują realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.

W Polsce niestety co roku w wypadkach związanych ze stosowaniem elektryczności ginie lub traci zdrowie bardzo wiele osób. Nieporównywalnie więcej niż w bardziej rozwiniętych krajach. Specjaliści twierdzą, że ludzie nie znajdą do końca zagrożeń związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej i często nie wiedza jak się zachować w razie wypadku.

Widząc porażonego prądem uważaj, żeby nie dotknąć go przed odłączeniem rzeczy, która spowodowała wypadek. Zrób to czymś co nie przewodzi prądu. Zapewnij poszkodowanemu bezpieczeństwo. Sprawdź czy oddycha i jest przytomny. Dopiero później zadzwoń po pogotowie. Porażeni prądem mają często obficie krwawiące rany, które bezwzględnie trzeba zabezpieczyć przed podjęciem czynności resuscytacyjnych. Warto w domu posiadać dobrze wyposażoną apteczkę. Nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać.

Jeżeli ofiara wypadku jest przytomna wystarczy, że ułożysz ją w pozycji bocznej ustalonej i poczekasz z nią na przyjazd karetki. Cały czas obserwuj jej zachowanie. Taka osoba zazwyczaj jest w szoku, więc staraj się ją uspokoić. Nie rób tego jednak za wszelką cenę. Często wystarczy sama obecność i spokój.
Pamiętaj, że możesz uniknąć takich sytuacji poprzez odpowiednie zabezpieczenie i racjonalne wykorzystywanie wszystkiego co jest podłączone do prądu.

Warto skorzystać z bogatych ofert kursów pierwszej pomocy i zdobyć odpowiednie umiejętności pomocne w ratowaniu. Nie wiesz przecież nigdy co może Cię spotkać. Warto jednak być na wszystko przygotowanym.

Comments are closed.