Hämorrhoiden Behandlung
PierwszPomoc24
Rady na temat udzielania pierwszej pomocy w każdej z życiowych sytuacji.

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

pomocJeśli znajdziemy się w sytuacji, w której od naszej reakcji zależy życie bądź zdrowie innej osoby podstawową zasadą jest zachowanie spokoju. Od opanowania zależy czy będziemy w stanie rzetelnie oceni sytuację i prawidłowo zareagować na zagrożenia. Nie należy zwlekać z podjęciem działań, bo czasem od szybkości reakcji zależy rezultat wysiłków. Pierwsza pomoc ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie poszkodowanego do czasu przybycia fachowej pomocy, nie dopuszczenie do tego, aby się wykrwawił lub udusił. Ważna jest, więc wiedza, co należy robić oraz czego absolutnie nie robi tak, żeby nie pogorszy stanu rannego.

Podejmując się udzielenia pomocy należy przede wszystkim odciąć źródło zagrożenia. Jeśli nie wiemy, co spowodowało stan lub jeśli pozostanie w miejscu grozi urazem należy poszkodowanego przenieść w bezpieczne miejsce. Jeśli stan jest stabilny, poszkodowany oddycha i ma wyczuwalny puls wystarczy ułożyć go w pozycji bezpiecznej i monitorować oddech i puls do przybycia karetki. Jeżeli doszło do zatrzymania akcji serca, lub ofiara nie oddycha konieczne jest rozpoczęcie reanimacji.

Mając na względzie również własne dobro należy pamiętać o zabezpieczeniu się przed kontaktem z krwią i wydzielinami poszkodowanego. Jest to szczególnie istotne, jeśli jest to osoba obca i nie mamy pewności czy nie choruje na przykład na WZW lub AIDS. Do zabezpieczenia można wykorzysta rękawiczki gumowe i maseczkę do sztucznego oddychania, ale jeśli nie ma ich pod ręką wystarczy woreczek foliowy czy reklamówka. Przy kontakcie skóry z krwią należy tak szybko jak to możliwe zmyć ją ciepłą wodą z mydłem, a w razie podejrzenia, iż chory może by nosicielem choroby zakaźnej należy skontaktować się z lekarzem.

Comments are closed.